Plaža Zlatni rat, najljepša plaža na Mediteranu , a sigurno i jedna od najljepših plaža na svijetu, je najčešća razglednica koju je moguće vidjeti iz Hrvatske. Poseban oblik plaže ju čini jedinstvenim simbolom Brača, Hrvatske ali i cijelog Mediterana. Posebna je i po tome što pod utjecajem različitih vjetrova i morskih struja mijenja svoj oblik pomičući vrh u skladu sa tim pojavama. Ova plaža ima veliki broj epiteta i priznanja, a mi vam donosimo posljednje, iz veljače 2022. godine koje prenosi Slobodna Dalmacija:
…Nema potrebe da uskočite u daleke, prekooceanske letove da biste umočili noge u meki bijeli pijesak i kristalno čisto more, piše prestižni i vrlo čitani magazin Conde Nast Traveller.
Europa ima tisuće kilometara prekrasne morske obale i mjesta kao iz razglednica do kojih se iz Velike Britanije stiže letovima od samo nekoliko sati. Donose prijedlog najljepših europskih plaža koje se isplati posjetiti, a na listi se našla i jedna iz Hrvatske. To je slavni Zlatni rat u Bolu na otoku Brač.
Za Zlatni rat navode kako je obavezna postaja na svakom krstarenju jadranskim otocima, te da je pogled na njega iz zraka jedan od prepoznatljivih motiva cijele zemlje.
“Smještena na sunčanoj obali otoka Brača, ova plaža u obliku jezika mijenja smjer ovisno o vjetru koji puše, a najljepši je pogled na nju iz zraka pa se popnite se na obližnju Vidovu Goru. Lokacija je odlična za obitelji zbog hlada borova, te je idealna za jedrenje uz glatku, šljunčanu obalu”, piše magazin…
Brač je osim po prekrasnim plažama možda najpoznatiji po Bračkom kamenu i umijeću klesanja kamena.
Brački kamen krasi mnoge svjetski poznate građevine kao na primjer Dioklecijanovu palaču u Splitu, Bijelu kuću u Washingtonu, Parlament u Beču i Budimpešti, ali i Crkva u Milni na otoku Braču koja je prikazana na fotografiji.
Brač je i najveći dalmatinski otok i kulisa je bogate povijesti i iznimnih prirodnih ljepota i fenomena.
Pustinja Blaca se smjestila na južnoj strani otoka Brača, između mjesta Bol i Milna. Osnovali su je u 16. stoljeću poljički svećenici glagoljaši koji tu dolaze bježeći pred osmanskom vojskom. Izbjegli svećenici svoje su sklonište pronašli u kamenjem pregrađenoj pećini.
Kako je Pustinja izgrađena od kamenja iz obližnjeg kamenoloma, tijekom stoljeća postojanja se savršeno stopila s okolinom.
Na strmim kamenim obroncima Vidove gore, u blizini mjesta Murvice pokraj Bola, smjestila se Zmajeva ili Drakonjina spilja. Do nje vodi nekad pastirska, a danas turistička staza. Zmajeva špilja dugačka je samo dvadesetak metara, ali čuva brojne tragove poljičkih glagoljaša koji su sredinom XV. st. prebjegli na ove strme južne obronke otoka Brača da bi u spilji vodili redovnički život.
Danas su u spilji i ostaci zidova kapelice i nastambi pustinjaka koji su tu živjeli. U živoj stijeni špilje uklesan je lik zmaja po kojemu je špilja dobila ime, a osim njega ima i drugih uklesanih reljefa.
Otok Brač je bogat autohtonim sortama vinove loze, a tradicija bračkog vinarstva izuzetno je duga. Najpoznatija vino ovog otoka je tamnocrveni plavac kojeg možete degustirati u tradicionalnom okruženju kamenih kuća u Nerežišću, u vinskom podrumu obitelji Senjković u Dračevici ili u podrumu vinara Bakovića u Murvici. Vinarija „Jako Vino“ u Bolu izgrađena je 1903. godine, a djeluje u prostoru Prve dalmatinske vinske zadruge.
Otok Brač jedan je od simbola maslinarstva u Hrvatskoj i procjenjuje se da na njemu raste oko milijun stabala maslina, od čega se otprilike polovica obrađuje. Masline i maslinici nezaobilazan su dio pejzaža Dalmacije, a Maslinovi puti otoka Brača započinju u mjestu Mirca.
Dvije neizostavne delicije Dalmacije. Ono čime će Vas uvijek počastiti dobar domaćin na Braču, a i u ostatku Dalmacije, ako Vas cijeni i voli je sigurno Dalmatinski pršut i janjetina, najčešće sa ražnja. Dalmatinski pršut je delicija koja se stoljećima radi u konobama i čiji je osnovni sastojak sol iz Jadranskog mora i dim drveta.
Dalmatinski pršut je zaštićen geografskim podrijetlom zbog specifičnog načina proizvodnje, a ponajprije zbog dimljenja koji je specifičan način konzerviranja. Gotovo uvijek se kombinira sa domaćim sirom, bilo kravljim bilo kozjim i servira sa maslinama.
Mnogi Dalmatinci, ali i njihovi gosti će reći da je ovo najbolje predjelo na svitu. A poslije predjela obično ide glavno jelo, a to je na Braču janjetina na ražnju. Ovo je gotovo antičko jelo koje zahtjeva besprijekoran komad mesa, janje koje se hranilo aromatičnim otočkim travama.
Cijelo janje se peče na ražnju, na doziranoj vatri, oko tri sata i začinjeno je samo i isključivo krupnom Jadranskom solju. Idealno serviranje ovog jela je uz krumpir pole, mladu kapulicu i kruh ispod saća.
Udaljenost od zračne luke
Udaljenost od centra
Udaljenost od plaže
Šetnica put Zlatnog Rata